Kdo je Ninja
Ninja
Nindžové představují temnou stránku světa samurajů. Na rozdíl od představy šlechtice, neohroženého válečníka čelně pohlížejícího na svého zdatného protivníka s taseným mečem, ninja je tvorem temnoty a přetvářky, jehož řemeslem je úskok, zrada a vražda. Umění zjevného válečníka je tak nahrazeno uměním skrytých. Nejvíce ceněnými dovednostmi zde nejsou smrt provokující příkazy nebo výzvy šlechtickým protivníkům a zručným šermířům, ale spíše dovednosti přetvářky a klamu. Historie ninjů pokrývá guerillové válčení, úkladné vraždy, špionáž, magii a mysticismus. Nindžové dosahovali vítězství způsobem obracejícím naruby všechny samurajské ideály. Výraz ninja znamená v překladu osobu, která se skrývá. Nindžucu je pak komplexní termín nejčastěji používaný pro souhrn znalostí a dovedností ninjů. Základ tohoto učení položil mezi 6. a 4. stol. př. n. l . mistr Sun, který nežil v Japonsku, ale v Číně. Své žáky (agenty) rozděloval do pěti kan (kategorií), přičemž novodobým ninjům se podobali tzv. Šókan (živí agenti). Byli to špioni, kteří vnikali na území nepřítele a vraceli se s cennými informacemi. Za tímto účelem se vybírali muži vynikající inteligencí a odolností. Byli hbití, stateční a měli značné vědomosti. V Japonsku existovalo asi třicet různých škol nindžucu, ale nejznámější byly ty, jež se rozvíjely v obcích Kóga a Iga v prefektuře Mie ve středním Japonsku. Jedna ze škol Ninjutsu - Togakure ryu, která vznikla před osmi sty lety a jejímž současným velmistrem je Dr. Masaaki Hatsumi, Trénovala své bojovníky v osmnácti fyzických a duševních dovednostech:
- Seishin teki kyoyo - duševní vytříbenost
- Taijutsu - umění těla, boj beze zbraně
- Ninja biken - techniky meče
- Bojutsu - techniky s tyčí
- Shuriken jutsu - vrhání ostří
- Yari jutsu - techniky s kopím
- Naginata djutsu - techniky s halapartnou
- Kusari gama - zbraň s řetězem a srpem
- Kayaku jutsu - zápalné a výbušné látky
- Henso jutsu - přestrojení a zpodobnění postavy
- Shinobi iri - umění neviditelnosti a průniku
- Ba jutsu - jízda na koni
- Sui ren - trénink ve vodě
- Bo ryaku - strategie
- Cho ho - špionáž
- Inton jutsu - skrytí se a únik
- Ten mon - meteorologie
- Chi mon - zeměpis
Nindžové byli ve středověku dobře organizovanou armádou. Její členové byli zařazeni do tří základních hodnostních skupin. Celá struktura však byla přísně utajována a každý znal kromě několika spolubojovníků obvykle jen nejbližšího nadřízeného. Zlaté období ninjů přišlo v letech 1450-1615, která se nazývá období domácích válek. V době reforem Meidži, v devatenáctém století, se pravá struktura škol rozpadla. Dnes můžeme vidět přímou návaznost na umění nindžucu v japonské armádě či ve zpravodajských službách.
Základním oblečením ninjů byl dokonale účelový tmavý přiléhavý oblek, zaručující v noci maskování. Jinak však nindžové na svých výpravách užívali i různých přestrojení - nejčastěji se vydávali za obchodníky, kněze, poustevníky z hor, kejklíře anebo žebravé mnichy. K nejznámějšímu vybavení ninji patří speciální ocelové bojové nástroje šuriken, jimiž se buď házelo, anebo přímo bodalo při boji z blízka (hvězdice, ozubená kola). Jejich ostří bývalo někdy napuštěno prudkými rostlinnými jedy. K bájnému vybavení, které nikdy nemohlo sloužit patří dřevěná kola, pomocích který měli nindžové chodit po vodě, nebo dýchací přístroj pomocí kterého se mohli potápět. Stejně tak ninjové nevynalezli tank, ponorku, či plamenomet, jak jim přisuzují mnozí nadšení obdivovatelé. Naopak je známa jejich tajná abeceda a velmi důmyslné kódy a šifry. Velmi propracovaný byl také systém jejich kouřových signálů anebo smluvených znamení pomocí ohýbání a lámání větviček stromů nebo keřů.
K nejznámějším akcím, které byli v náplni práce ninjů, byli úkladné vraždy. Tím se ninjové nejvíce proslavili a stali se postrachem obyvatelstva a zvláště knížat (daimjó). Knížata proto opevňovala své domy, vymýšlela speciální pasti na ninji, budovala skryté místnosti, kde čekali skrytí samurajové připraveni bránit svého pána. Ani to jim nebylo příliš platné. Když se kníže ocitl na jejich seznamu, nemohl si dělat velké naděje. Výhodnou zbraní bylo objednat si smrt protivníka dříve, než tak učiní on.
Závěrem bych rád zmínil nejznámější a také nejbizardnější případ úkladné vraždy, která byla provedená ninjou. Příběh se odehrál v 16. století a smrt velkého daimjó Uesugiho Kenšina zavinila buď mrtvice či ninja. Posuďte sami. První teorie tvrdí, že Uesugi Kenšin se odebral, tam, kam musí i císař pěšky. Při vykonávání potřeby na oné místnůstce, která se spíše podobala našim latrínám než současným splachovacím záchodům, ho přepadla mrtvice a on následující tři dny, než ho vysvobodila smrt, nepromluvil. Druhá varianta popisuje tajemného ninju ukrytého v jámě s výkaly, který v kritickém okamžiku probodl Kenšina zdola kopím nebo mečem. Konec příběhu je stejný. Kenšin během svých posledních tří dnů nepromluvil a záhy zemřel. Ať je pravda jakákoliv, dávejte si pozor, když jdete na latrínu!
Druhý příběh ukazuje ninjovu slepou oddanost. Hiroa Onoda byl vycvičen za druhé světové války na agenta, který zůstane na tichomořských ostrovech i po nepřátelské invazi a bude bojovat dále. Onoda byl umístěn na Filipínách a obdržel rozkaz velet mužům zde umístěným k provádění guerillových operací proti invazním silám Američanů. Od svého velitele obdržel tento rozkaz: "Máš absolutní zákaz zemřít vlastní rukou. Může to trvat tři roky, může to trvat i pět let, ale ať se přihodí cokoli, vrátíme se pro tebe. A dokud budeš velet alespoň jedinému vojákovi, musíš v jeho vedení pokračovat. Možná se budeš muset živit kokosovými ořechy. Pokud k tomu dojde, živ se jimi! Za žádných okolností se však z vlastní vůle nesmíš vzdát svého života." I když druhá světová válka skončila Onoda bojoval dál. Nebojoval rok, dva, pět jak stálo v rozkaze, ale třicet let. Až když roku 1972 zemřel jeho poslední voják a na Filipíny byl přivezen jeho dřívější velitel, nyní již v důchodu, který vydal Onodovi rozkazy, byl ochoten uvěřit, že válka skončila.